Competențe care ne modelează viitorul

Dezvoltarea competențelor transversale în învățământul superior la Centrul de Învățare UB

Am explorat relevanța competențelor transversale din multiple perspective: profesori, studenți, angajatori și rolul universității în promovarea acestora. Participanții, cadre didactice universitare, au subliniat caracterul paradoxal al acestor competențe – esențiale în orice domeniu științific, precum lucrul în echipă, gândirea critică și creativitatea.

Am discutat, de asemenea, despre cele mai potrivite metode de predare-învățare pentru dezvoltarea acestor competențe, cum ar fi învățarea bazată pe proiecte și service learning.

Workshopul, parte din programul UB Peer Learning, a fost organizat pe 29 și 30 mai 2024 la Centrul de Învățare, fiind facilitat de Camelia Rădulescu și Elena Ungureanu. A fost o ocazie excelentă de a analiza și dezbate competențele care ne modelează viitorul!