Dialog cu Alumni – Vreau să devin profesor/profesoară!

Pe 28 mai 2024, Centrul de Învățare UB a organizat o discuție online dedicată studenților care aspiră să devină profesori. Alumni ai Universității din București, acum profesori, au răspuns la întrebările studentilor despre cariera didactică.

Invitatele noastre, Ana Soviany, Mariana Preda și Emilia Constantin, cadre didactice în primii 10 ani de carieră, au împărtășit experiențele lor despre emoția predării, cum și-au descoperit vocația, motivele care le-au determinat să continue în momentele dificile, metodele de gestionare a situațiilor conflictuale din clasă, dezvoltarea profesională continuă și cum reușesc să câștige respectul elevilor, dar si multe altele.

Acest eveniment face parte dintr-o serie organizată de CI UB, care își propune să ofere consiliere academică și de carieră facilitând dialogul cu profesioniști din diverse domenii.